Vishay/Dale M55342K03B120BRWS
M55342K03B120BRWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342K03B120BRWS
Brief Description
RES SMD 120K OHM 0.1% 1/5W 1005
Datasheet Download
M55342K03B120BRWS.pdf
Availability of M55342K03B120BRWS
QUANTITY
M55342K03B120BRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K03B120BRWS
Internal Part NumberEIS-M55342K03B120BRWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1005
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)120k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1005
Supplier Device Package1005
Size / Dimension0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K03B120BRWS
Related LinksM55342K0, M55342K03B120BRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K03B120BRWS Details Description
Related parts for M55342K03B120BRWS
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 4W datasheet.pdf
IC JK TYPE POS TRG DUAL 16SOIC datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.562" (14.27mm) datasheet.pdf
1 LIC CXONEV4 UPGD CD datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
42+2 MALE 90 DEG CONN datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
RES 123.243 OHM .2W .005% FOIL datasheet.pdf