Vishay/Dale M55342K03B36B5RWS
M55342K03B36B5RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342K03B36B5RWS
Brief Description
RES SMD 36.5K OHM 0.1% 1/5W 1005
Datasheet Download
M55342K03B36B5RWS.pdf
Availability of M55342K03B36B5RWS
QUANTITY
M55342K03B36B5RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K03B36B5RWS
Internal Part NumberEIS-M55342K03B36B5RWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1005
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)36.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1005
Supplier Device Package1005
Size / Dimension0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K03B36B5RWS
Related LinksM55342K0, M55342K03B36B5RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K03B36B5RWS Details Description
Related parts for M55342K03B36B5RWS
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS M20 4-20 MA datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12VDC 2.9KHZ PANE datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 12VDC datasheet.pdf
ELECTRODE SEPARATOR 1POLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC CPLD 2160MC 6.72NS 484FPBGA datasheet.pdf
RES 0.162 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIE MTR 110 datasheet.pdf
750 TB RISING CLAMP 180D datasheet.pdf
POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf