Vishay/Dale M55342K04B10E0PT0V
M55342K04B10E0PT0V picture photo
Mfg. Part Number
M55342K04B10E0PT0V
Brief Description
RES SMD 10K OHM 1% 0.15W 1505
Datasheet Download
M55342K04B10E0PT0V.pdf
Availability of M55342K04B10E0PT0V
QUANTITY
M55342K04B10E0PT0V Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K04B10E0PT0V
Internal Part NumberEIS-M55342K04B10E0PT0V
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1505
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1505
Supplier Device Package1505
Size / Dimension0.155" L x 0.050" W (3.94mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K04B10E0PT0V
Related LinksM55342K04, M55342K04B10E0PT0V Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K04B10E0PT0V Details Description
Related parts for M55342K04B10E0PT0V
CABLE CLIP ADHESIVE BACKING datasheet.pdf
RES SMD 3.65K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN IDC 4POS 2.54MM 26AWG GOLD datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 70NS 48WFBGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 7.50MM PCB SLDR datasheet.pdf