Vishay/Dale M55342K06B100AMWS
M55342K06B100AMWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342K06B100AMWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342K06B100AMWS.pdf
Availability of M55342K06B100AMWS
QUANTITY
M55342K06B100AMWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K06B100AMWS
Internal Part NumberEIS-M55342K06B100AMWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K06B100AMWS
Related LinksM55342K0, M55342K06B100AMWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K06B100AMWS Details Description
Related parts for M55342K06B100AMWS
CONN HEADER 22POS 2MM SMD GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 2MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V Z5U AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
RES 12.9064K OHM 1.25W .005% AXL datasheet.pdf
TB12 M/PLATE ST ZINC datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP ADJ 10-MSOP datasheet.pdf
FUSE MICRO2 BLADE 32V SILVER 25A datasheet.pdf