Vishay/Dale M55342K06B124ERWSV
M55342K06B124ERWSV picture photo
Mfg. Part Number
M55342K06B124ERWSV
Brief Description
RES SMD 124K OHM 1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342K06B124ERWSV.pdf
Availability of M55342K06B124ERWSV
QUANTITY
M55342K06B124ERWSV Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K06B124ERWSV
Internal Part NumberEIS-M55342K06B124ERWSV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)124k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K06B124ERWSV
Related LinksM55342K06, M55342K06B124ERWSV Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K06B124ERWSV Details Description
Related parts for M55342K06B124ERWSV
CAP CER 390PF 200V 1111 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SWITCH IPS 1CH LOW SIDE DPAK datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 100PF 10V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 300 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS W/PIN BOX datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE TIE HOLDER 8.1/6.2 NAT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 121.109MHZ 6-CLCC datasheet.pdf