Vishay/Dale M55342K06B16B0RBS
M55342K06B16B0RBS picture photo
Mfg. Part Number
M55342K06B16B0RBS
Brief Description
RES SMD 16K OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342K06B16B0RBS.pdf
Availability of M55342K06B16B0RBS
QUANTITY
M55342K06B16B0RBS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K06B16B0RBS
Internal Part NumberEIS-M55342K06B16B0RBS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K06B16B0RBS
Related LinksM55342K0, M55342K06B16B0RBS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K06B16B0RBS Details Description
Related parts for M55342K06B16B0RBS
IC CTRLR LCD BACK LT INV 20SSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.375V 0.3A SOT23 datasheet.pdf
FUSE 60A 300V CLASS T FST UL CSA datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT FC-FC SIMPLEX datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 7.5NS 100CABGA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 30 TYPE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf