Vishay/Dale M55342K06B20D0RS3
M55342K06B20D0RS3 picture photo
Mfg. Part Number
M55342K06B20D0RS3
Brief Description
RES SMD 20 OHM 1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342K06B20D0RS3.pdf
Availability of M55342K06B20D0RS3
QUANTITY
M55342K06B20D0RS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K06B20D0RS3
Internal Part NumberEIS-M55342K06B20D0RS3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThick Film
FeaturesMilitary
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K06B20D0RS3
Related LinksM55342K0, M55342K06B20D0RS3 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K06B20D0RS3 Details Description
Related parts for M55342K06B20D0RS3
CONN RECEPT 4POS 22AWG MTA100 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 430PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
RELAY TIMER DPST .6SEC-60M 12VDC datasheet.pdf
CAP CER 6.6PF 50V P2H 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 1.58 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RING 16-20 AWG #8 datasheet.pdf
MICRO 21 M 12" YEL JACKS LP datasheet.pdf
IC TX UHF ASK/FSK 432MHZ 24VQFN datasheet.pdf