Vishay/Dale M55342K06B475ART1
M55342K06B475ART1 picture photo
Mfg. Part Number
M55342K06B475ART1
Brief Description
RES SMD 475 OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342K06B475ART1.pdf
Availability of M55342K06B475ART1
QUANTITY
M55342K06B475ART1 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K06B475ART1
Internal Part NumberEIS-M55342K06B475ART1
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K06B475ART1
Related LinksM55342K0, M55342K06B475ART1 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K06B475ART1 Details Description
Related parts for M55342K06B475ART1
IC LATCH OCTAL D-TYPE 20-SOL datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 20mA Backlight 16-TQFN (3x3) datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS 1A OPENEND COVER datasheet.pdf
CONN RCPT 20 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB9 PLASTIC datasheet.pdf
RES 4.02M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
METRIC MAT BLACK 1000MM X 1250MM datasheet.pdf
RES SMD 9.1M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf