Vishay/Dale M55342K06B511ARWS
M55342K06B511ARWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342K06B511ARWS
Brief Description
RES SMD 511 OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342K06B511ARWS.pdf
Availability of M55342K06B511ARWS
QUANTITY
M55342K06B511ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K06B511ARWS
Internal Part NumberEIS-M55342K06B511ARWS
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)511
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K06B511ARWS
Related LinksM55342K0, M55342K06B511ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K06B511ARWS Details Description
Related parts for M55342K06B511ARWS
FUSE GLASS 62MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
MOSFET P-CH 50V 130MA SOT-23 datasheet.pdf
INDICATOR 12V 6MM PROMINENT GRN datasheet.pdf
RES 51.0 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf