Vishay/Dale M55342K12B15B9RWS
M55342K12B15B9RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342K12B15B9RWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15.9KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342K12B15B9RWS.pdf
Availability of M55342K12B15B9RWS
QUANTITY
M55342K12B15B9RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K12B15B9RWS
Internal Part NumberEIS-M55342K12B15B9RWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginTF-001-2014-Rev-0 20/Jan/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)15.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K12B15B9RWS
Related LinksM55342K1, M55342K12B15B9RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K12B15B9RWS Details Description
Related parts for M55342K12B15B9RWS
CONN HEADER 98POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
FUSEBLOCK 1POLE 14MMX51MM DNRAIL datasheet.pdf
RES SMD 383K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE NEUTRAL LINE 16A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RND SPACER 0.147" NYLON 18.54MM datasheet.pdf
IDC PROTECTOR 7POS 24AWG datasheet.pdf
TRIAC 800V 12A 10MA TO-220AB datasheet.pdf
BERG 0.100" DUAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 47K OHM 2512 datasheet.pdf