Vishay/Dale M55342K12B15B9RWS
M55342K12B15B9RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342K12B15B9RWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15.9KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342K12B15B9RWS.pdf
Availability of M55342K12B15B9RWS
QUANTITY
M55342K12B15B9RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K12B15B9RWS
Internal Part NumberEIS-M55342K12B15B9RWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginTF-001-2014-Rev-0 20/Jan/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)15.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K12B15B9RWS
Related LinksM55342K1, M55342K12B15B9RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K12B15B9RWS Details Description
Related parts for M55342K12B15B9RWS
THYRISTOR PROTECT BIDIR 100A SMB datasheet.pdf
CONN RING NYLON INSUL #1/4 50PC datasheet.pdf
CONN HEADER BP 150POS 10COL GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
Crystal 27.1200MHz 30ppm 8pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 0.39 OHM 10W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
HAN EASY-LOCK X SINGLE LEVER HAN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DISCRETE INSULATED SPRING PINS datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
ANTENNA 433MHZ 1/4WAVE WHIP SMA datasheet.pdf