Vishay/Dale M55342K12B7E25MTSV
M55342K12B7E25MTSV picture photo
Mfg. Part Number
M55342K12B7E25MTSV
Brief Description
RES SMD 7.25K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342K12B7E25MTSV.pdf
Availability of M55342K12B7E25MTSV
QUANTITY
M55342K12B7E25MTSV Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K12B7E25MTSV
Internal Part NumberEIS-M55342K12B7E25MTSV
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.25k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K12B7E25MTSV
Related LinksM55342K12, M55342K12B7E25MTSV Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K12B7E25MTSV Details Description
Related parts for M55342K12B7E25MTSV
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC CHARGER NIMH/NICD 16-TSSOP datasheet.pdf
IC DELTASIGMA MOD 16 BIT 8SOP GW datasheet.pdf
OSC PROG CMOS 1.8V 250PPM OE SMD datasheet.pdf
CONN HDR 2MM GOLD 2POS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 2.05 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEATSHK 4.75MM ID 50MM PRESCORE datasheet.pdf