ST M74HCT132M1R
M74HCT132M1R picture photo
Mfg. Part Number
M74HCT132M1R
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO
Datasheet Download
M74HCT132M1R.pdf
Availability of M74HCT132M1R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
M74HCT132M1R Order Process
Ship out your order
Specifications of M74HCT132M1R
Internal Part NumberEIS-M74HCT132M1R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74HCT
PackagingTube
Logic TypeNAND Gate
Number of Circuits4
Number of Inputs2
FeaturesSchmitt Trigger
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent (Max)1µA
Current - Output High, Low4mA, 4mA
Logic Level - Low0.5 V ~ 0.6 V
Logic Level - High1.9 V ~ 2.1 V
Max Propagation Delay @ V, Max CL30ns @ 4.5V, 50pF
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package14-SO
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M74HCT132M1R
Related LinksM74HCT, M74HCT132M1R Datasheet, ST Distributor
M74HCT132M1R Details Description
Related parts for M74HCT132M1R
RES SMD 0.47 OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
IC COMP NANOPOWER W/REF 8-MSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR AD7623 datasheet.pdf
HOSE SYSTEM 1/4 SEGMENT CLIP datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 970MA 350 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
LED MINI BAY CLUSTER 28V YEL NON datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf