Microsemi SoC M7A3P1000-FG144
M7A3P1000-FG144 picture photo
Mfg. Part Number
M7A3P1000-FG144
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 97 I/O 144FBGA
Datasheet Download
M7A3P1000-FG144.pdf
Availability of M7A3P1000-FG144
QUANTITY
M7A3P1000-FG144 Order Process
Ship out your order
Specifications of M7A3P1000-FG144
Internal Part NumberEIS-M7A3P1000-FG144
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Rev. C 24/Jun/2013
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesProASIC3
Number of LABs/CLBs-
Number of Logic Elements/Cells-
Total RAM Bits147456
Number of I/O97
Number of Gates1000000
Voltage - Supply1.425 V ~ 1.575 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case144-LBGA
Supplier Device Package144-FPBGA (13x13)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M7A3P1000-FG144
Related LinksM7A3P10, M7A3P1000-FG144 Datasheet, Microsemi SoC Distributor
M7A3P1000-FG144 Details Description
Related parts for M7A3P1000-FG144
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 36POS .156 GRN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CAP 650F 2.7V THREADED datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 20.96MM datasheet.pdf
NTC THERMISTOR S 891/2.2 K/F 8 datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
IC SRAM 18MB 200MHZ 165BGA datasheet.pdf
QFN-16 STENCIL datasheet.pdf
CARD GUIDE 2.77" GRAY datasheet.pdf