Harwin Inc. M80-4121842
M80-4121842 picture photo
Mfg. Part Number
M80-4121842
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
M80-4121842.pdf
Availability of M80-4121842
QUANTITY
M80-4121842 Order Process
Ship out your order
Specifications of M80-4121842
Internal Part NumberEIS-M80-4121842
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesDatamate J-Tek
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness12µin (0.30µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M80-4121842
Related LinksM80-4, M80-4121842 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M80-4121842 Details Description
Related parts for M80-4121842
RES SMD 82 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 250V 15A TO-3 datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 6POS SNGL SMD datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf