Harwin Inc. M80-7912042
M80-7912042 picture photo
Mfg. Part Number
M80-7912042
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
10+10 MALE HORIZ CONN 4.5MM TAIL
Datasheet Download
M80-7912042.pdf
Availability of M80-7912042
QUANTITY
M80-7912042 Order Process
Ship out your order
Specifications of M80-7912042
Internal Part NumberEIS-M80-7912042
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDatamate L-Tek
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesStrain Relief Clips
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M80-7912042
Related LinksM80-7, M80-7912042 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M80-7912042 Details Description
Related parts for M80-7912042
CABLE CORE RIBBON/FLEX 13.50MM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK ASK 1/15 PA BG datasheet.pdf
LOW datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.38A 110 MOHM datasheet.pdf
DGTL O-SCOPE 200MHZ 2CH 1GS/S datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 1000MM 0.81 datasheet.pdf
RES SMD 15.6K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 6A 20 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf