Harwin Inc. M83-LML3M1N60-0000-000
M83-LML3M1N60-0000-000 picture photo
Mfg. Part Number
M83-LML3M1N60-0000-000
Brief Description
CONN HDR 2MM R/A W/SCREW 60POS
Datasheet Download
M83-LML3M1N60-0000-000.pdf
Availability of M83-LML3M1N60-0000-000
QUANTITY
M83-LML3M1N60-0000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of M83-LML3M1N60-0000-000
Internal Part NumberEIS-M83-LML3M1N60-0000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDatamate High Reliability Connectors
Featured ProductDatamate J-Tek
Datamate Series Connectors
Standard Package10
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions60
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows3
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeThreaded
FeaturesMating Flange, Mounting Flange
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83-LML3M1N60-0000-000
Related LinksM83-LML3M1N, M83-LML3M1N60-0000-000 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M83-LML3M1N60-0000-000 Details Description
Related parts for M83-LML3M1N60-0000-000
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V/ADJ 0.3A 8TDFN datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
CORD ALLI CLIP-ALLI CLIP 24" BLK datasheet.pdf
RES 634K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
15+2 MALE 90 DEG CONN datasheet.pdf
IC TRANSP LATCH OCT D 20SSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS CBL R/A SKT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0015UF RADIAL datasheet.pdf