Harwin Inc. M83-LML3M1N96-0000-000
M83-LML3M1N96-0000-000 picture photo
Mfg. Part Number
M83-LML3M1N96-0000-000
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 2MM R/A W/SCREW 96POS
Datasheet Download
M83-LML3M1N96-0000-000.pdf
Availability of M83-LML3M1N96-0000-000
QUANTITY
M83-LML3M1N96-0000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of M83-LML3M1N96-0000-000
Internal Part NumberEIS-M83-LML3M1N96-0000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDatamate High Reliability Connectors
Featured ProductDatamate J-Tek
Datamate Series Connectors
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDatamate J-Tek
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions96
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows3
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeThreaded
FeaturesMating Flange, Mounting Flange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83-LML3M1N96-0000-000
Related LinksM83-LML3M1N, M83-LML3M1N96-0000-000 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M83-LML3M1N96-0000-000 Details Description
Related parts for M83-LML3M1N96-0000-000
IC BUFF DVR 16BIT N-INV 48SSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 550KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RES 4.87M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 324 OHM 1% AXL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC REG BOOST 2V 0.32A 8TDFN datasheet.pdf
RES 22 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
PAC-GF30-RV24-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf