TE Connectivity Deutsch Connectors M83723/72W20287
M83723/72W20287 picture photo
Mfg. Part Number
M83723/72W20287
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 28POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
M83723/72W20287.pdf
Availability of M83723/72W20287
QUANTITY
M83723/72W20287 Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/72W20287
Internal Part NumberEIS-M83723/72W20287
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions28
Shell Size - Insert20-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/72W20287
Related LinksM83723/, M83723/72W20287 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
M83723/72W20287 Details Description
Related parts for M83723/72W20287
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 7A 8-SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV PUSH PULL 20LCCC datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC OP AMP 6CH MOTOR DVR 48PQFP datasheet.pdf
RES 569 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DEV BD NET+WORKS NS9750 PCI V6.3 datasheet.pdf
CBL RIBN 14COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 0.4A TO-92 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM datasheet.pdf
RES ARRAY 11 RES 1K OHM 12SRT datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf