TE Connectivity Deutsch Connectors M83723/74R14047
M83723/74R14047 picture photo
Mfg. Part Number
M83723/74R14047
Brief Description
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
M83723/74R14047.pdf
Availability of M83723/74R14047
QUANTITY
M83723/74R14047 Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/74R14047
Internal Part NumberEIS-M83723/74R14047
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert14-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/74R14047
Related LinksM83723/, M83723/74R14047 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
M83723/74R14047 Details Description
Related parts for M83723/74R14047
CONN HEADER .100 SINGL R/A 8POS datasheet.pdf
IGBT 600V 32A 140W TO220AB datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.9A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
WR-MPC3 POWER CONNECTOR 2POS datasheet.pdf
CLO,STR,DLN,BF,USFT datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf