Amphenol Aerospace Operations M83723/75R1212NLC
M83723/75R1212NLC picture photo
Mfg. Part Number
M83723/75R1212NLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
M83723/75R1212NLC.pdf
Availability of M83723/75R1212NLC
QUANTITY
M83723/75R1212NLC Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/75R1212NLC
Internal Part NumberEIS-M83723/75R1212NLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert12-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/75R1212NLC
Related LinksM83723/7, M83723/75R1212NLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
M83723/75R1212NLC Details Description
Related parts for M83723/75R1212NLC
RES ARRAY 7 RES 120K OHM 14SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4.7MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
LED BL/GRN/YLW CLEAR 1210 SMD datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 17POS datasheet.pdf
RF ANT DUAL BAND STUB SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.079 12 POS datasheet.pdf
P7S-14F-ND DC24 datasheet.pdf
VARISTOR 247V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC SMA datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.0015UF RADIAL datasheet.pdf