TE Connectivity Deutsch Connectors M83723/75W1002N-LC
M83723/75W1002N-LC picture photo
Mfg. Part Number
M83723/75W1002N-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS SKT
Datasheet Download
M83723/75W1002N-LC.pdf
Availability of M83723/75W1002N-LC
QUANTITY
M83723/75W1002N-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/75W1002N-LC
Internal Part NumberEIS-M83723/75W1002N-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions2
Shell Size - Insert10-2
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/75W1002N-LC
Related LinksM83723/75, M83723/75W1002N-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
M83723/75W1002N-LC Details Description
Related parts for M83723/75W1002N-LC
TRANS NPN 45V 1A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOARD EVAL NB7V32M datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
14CCT PICOFLEX 150MM LONG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 4V X5R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 10V T/H datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf