Amphenol Aerospace Operations M83723/75W14046
M83723/75W14046 picture photo
Mfg. Part Number
M83723/75W14046
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
M83723/75W14046.pdf
Availability of M83723/75W14046
QUANTITY
M83723/75W14046 Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/75W14046
Internal Part NumberEIS-M83723/75W14046
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert14-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/75W14046
Related LinksM83723/, M83723/75W14046 Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
M83723/75W14046 Details Description
Related parts for M83723/75W14046
ENDPLATE 1.5MM WM WHITE ZDU 2.5 datasheet.pdf
CABLE TIE LT HVY WR BLACK 30.5" datasheet.pdf
VARISTOR 29.7V 100A DISC 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
LED CBI 5MM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 5A SYNC 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
TERMINAL MARKER WS 10/5 PLUS datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 640MA 140 MOHM datasheet.pdf