Amphenol Aerospace Operations M83723/75W1407Y
M83723/75W1407Y picture photo
Mfg. Part Number
M83723/75W1407Y
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
M83723/75W1407Y.pdf
Availability of M83723/75W1407Y
QUANTITY
M83723/75W1407Y Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/75W1407Y
Internal Part NumberEIS-M83723/75W1407Y
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions7
Shell Size - Insert14-7
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/75W1407Y
Related LinksM83723/, M83723/75W1407Y Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
M83723/75W1407Y Details Description
Related parts for M83723/75W1407Y
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 6A P600 datasheet.pdf
OSC XO 65.536MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 51K OHM 14SOIC datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP AUTO/OFF/MAN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 115 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 4PST 10A 24V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SHROUD IN, 2MM H.M., 70 POS. datasheet.pdf