Amphenol Aerospace Operations M83723/83R10057
M83723/83R10057 picture photo
Mfg. Part Number
M83723/83R10057
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 5POS WALL MT W/PINS
Datasheet Download
M83723/83R10057.pdf
Availability of M83723/83R10057
QUANTITY
M83723/83R10057 Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/83R10057
Internal Part NumberEIS-M83723/83R10057
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert10-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
Orientation7
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/83R10057
Related LinksM83723/, M83723/83R10057 Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
M83723/83R10057 Details Description
Related parts for M83723/83R10057
CAP CER 100PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 166MHZ 100TQFP datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 200V 1.5A datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
WR-MPC4 MINI POWER WR-CONNECTOR datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
I/O WIRE HARNESS W/10 PIN datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
FUSE HEV LC 450VDC 15A CARTRIDGE datasheet.pdf