Amphenol Pcd M85049/51-1-22N
M85049/51-1-22N picture photo
Mfg. Part Number
M85049/51-1-22N
Brief Description
CONN CABLE CLAMP SZ 22 1 5/16-18
Datasheet Download
M85049/51-1-22N.pdf
Availability of M85049/51-1-22N
QUANTITY
M85049/51-1-22N Order Process
Ship out your order
Specifications of M85049/51-1-22N
Internal Part NumberEIS-M85049/51-1-22N
SeriesMilitary, SAE AS85049
TypeCable Clamp
Cable Opening0.640" ~ 0.960" (16.26mm ~ 24.38mm)
Diameter - Outside1.470" (37.34mm)
Shell Size - Insert22
Thread Size1 5/16-18 UNEF
Cable Exit90°
MaterialAluminum Alloy
PlatingElectroless Nickel
ShieldingUnshielded
ColorSilver
FeaturesClamp Screws
Ingress Protection-
Includes-
Material Flammability Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M85049/51-1-22N
Related LinksM85049/, M85049/51-1-22N Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
M85049/51-1-22N Details Description
Related parts for M85049/51-1-22N
CAP CER 0.56UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
EMULATOR REAL TIME FULL ST7 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 5A GP20 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.89A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 9A OLIVE datasheet.pdf