Epson MA-306 38.0000M-C0
MA-306 38.0000M-C0 picture photo
Mfg. Part Number
MA-306 38.0000M-C0
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 38.0000MHz 50ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 5.50mm pitch
Datasheet Download
MA-306 38.0000M-C0.pdf
Availability of MA-306 38.0000M-C0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MA-306 38.0000M-C0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MA-306 38.0000M-C0
Internal Part NumberEIS-MA-306 38.0000M-C0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesMA-306
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency38MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SOJ, 5.50mm pitch
Size / Dimension0.315" L x 0.126" W (8.00mm x 3.20mm)
Height0.100" (2.54mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA-306 38.0000M-C0
Related LinksMA-306 38, MA-306 38.0000M-C0 Datasheet, Epson Distributor
MA-306 38.0000M-C0 Details Description
Related parts for MA-306 38.0000M-C0
OPTOISO 2.5KV DARL W/BASE 8SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeB 1.1 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 3/8-24 UNF 20MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
2.0 WTB REC HSG 6CKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
MICRO SATA RECEPT R/A SMT datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf