Epson MA-406 11.0592M-B0: ROHS
MA-406 11.0592M-B0: ROHS picture photo
Mfg. Part Number
MA-406 11.0592M-B0: ROHS
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 11.0592 MHZ 16.0PF SMD
Datasheet Download
MA-406 11.0592M-B0: ROHS.pdf
Availability of MA-406 11.0592M-B0: ROHS
QUANTITY
MA-406 11.0592M-B0: ROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of MA-406 11.0592M-B0: ROHS
Internal Part NumberEIS-MA-406 11.0592M-B0: ROHS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesMA-406
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency11.0592MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance16pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, J-Lead
Size / Dimension0.461" L x 0.189" W (11.70mm x 4.80mm)
Height0.146" (3.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA-406 11.0592M-B0: ROHS
Related LinksMA-406 11.05, MA-406 11.0592M-B0: ROHS Datasheet, Epson Distributor
MA-406 11.0592M-B0: ROHS Details Description
Related parts for MA-406 11.0592M-B0: ROHS
IC DCP QUAD 100K 256TP 24SOIC datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 3MHZ 8MSOP datasheet.pdf
BOX ALUM BLUE 4.13"L X 2.68"W datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 80MA 350 MOHM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY GP LN 20V SOT-323 datasheet.pdf
IC MUX DIFF 2:1 3.3/5V 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 14.5A 8-PQFN datasheet.pdf
CONN MEZZO STACK datasheet.pdf
LED XLAMP 4000K WHITE 9/18V SMD datasheet.pdf
TINEL LOCK RING ADAPT datasheet.pdf
CAP FILM 2.7UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf