Epson MA-406 7.3728M-D0: ROHS
MA-406 7.3728M-D0: ROHS picture photo
Mfg. Part Number
MA-406 7.3728M-D0: ROHS
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 7.3728 MHZ 22.0PF SMD
Datasheet Download
MA-406 7.3728M-D0: ROHS.pdf
Availability of MA-406 7.3728M-D0: ROHS
QUANTITY
MA-406 7.3728M-D0: ROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of MA-406 7.3728M-D0: ROHS
Internal Part NumberEIS-MA-406 7.3728M-D0: ROHS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesMA-406
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency7.3728MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance22pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, J-Lead
Size / Dimension0.461" L x 0.189" W (11.70mm x 4.80mm)
Height0.146" (3.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA-406 7.3728M-D0: ROHS
Related LinksMA-406 7.37, MA-406 7.3728M-D0: ROHS Datasheet, Epson Distributor
MA-406 7.3728M-D0: ROHS Details Description
Related parts for MA-406 7.3728M-D0: ROHS
Connector Header 34 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 1.15KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.5W 12VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HAR-MIK P/S 20M-IDC 0,65-0,8 datasheet.pdf
CONN PLUG 46POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf