Epson MA-506 40.0000M-C0:ROHS
MA-506 40.0000M-C0:ROHS picture photo
Mfg. Part Number
MA-506 40.0000M-C0:ROHS
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 40.0000MHz 50ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 2.60mm pitch
Datasheet Download
MA-506 40.0000M-C0:ROHS.pdf
Availability of MA-506 40.0000M-C0:ROHS
QUANTITY
MA-506 40.0000M-C0:ROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of MA-506 40.0000M-C0:ROHS
Internal Part NumberEIS-MA-506 40.0000M-C0:ROHS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCrystals
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesMA-506
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency40MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating Mode3rd Overtone
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SOJ, 2.60mm pitch
Size / Dimension0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height0.181" (4.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA-506 40.0000M-C0:ROHS
Related LinksMA-506 40.0, MA-506 40.0000M-C0:ROHS Datasheet, Epson Distributor
MA-506 40.0000M-C0:ROHS Details Description
Related parts for MA-506 40.0000M-C0:ROHS
RELAY SSR SCR 125A 660V PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 5.6K OHM 1608 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 250V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.52K OHM 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 50POS datasheet.pdf
CAP CER 6PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf