Epson MA-506 60.0000M-C3: ROHS
MA-506 60.0000M-C3: ROHS picture photo
Mfg. Part Number
MA-506 60.0000M-C3: ROHS
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 60.00 MHZ 18.0PF SMD
Datasheet Download
MA-506 60.0000M-C3: ROHS.pdf
Availability of MA-506 60.0000M-C3: ROHS
QUANTITY
MA-506 60.0000M-C3: ROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of MA-506 60.0000M-C3: ROHS
Internal Part NumberEIS-MA-506 60.0000M-C3: ROHS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesMA-506
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency60MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating Mode3rd Overtone
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, J-Lead
Size / Dimension0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height0.181" (4.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA-506 60.0000M-C3: ROHS
Related LinksMA-506 60.00, MA-506 60.0000M-C3: ROHS Datasheet, Epson Distributor
MA-506 60.0000M-C3: ROHS Details Description
Related parts for MA-506 60.0000M-C3: ROHS
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE TUNING SS 30V SOT-23 datasheet.pdf
IC REG BUCK INV ADJ/-5V 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ARRAY SBR 100V 15A TO220AB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 500MA DO213AA datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
BLZP 5.08/16/180F SN BK BX datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CABLE CLAMP .25" datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf