AVX Corporation MA201A821FAA
MA201A821FAA picture photo
Mfg. Part Number
MA201A821FAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 820PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
MA201A821FAA.pdf
Availability of MA201A821FAA
QUANTITY
MA201A821FAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MA201A821FAA
Internal Part NumberEIS-MA201A821FAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA201A821FAA
Related LinksMA201A, MA201A821FAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MA201A821FAA Details Description
Related parts for MA201A821FAA
C/A 12FIB SM MPO-MPO datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX W/PIN datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
KIT EVALUATION MAX24210 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf