AVX Corporation MA201C123KAA-BULK
MA201C123KAA-BULK picture photo
Mfg. Part Number
MA201C123KAA-BULK
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.012UF 100V X7R AXIAL
Datasheet Download
MA201C123KAA-BULK.pdf
Availability of MA201C123KAA-BULK
QUANTITY
MA201C123KAA-BULK Order Process
Ship out your order
Specifications of MA201C123KAA-BULK
Internal Part NumberEIS-MA201C123KAA-BULK
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MA
PackagingBulk
Capacitance0.012µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA201C123KAA-BULK
Related LinksMA201C12, MA201C123KAA-BULK Datasheet, AVX Corporation Distributor
MA201C123KAA-BULK Details Description
Related parts for MA201C123KAA-BULK
RES SMD 4.53KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2-5.5V 55W datasheet.pdf
CABLE ASSY U.FL/U.FL 100MM 1.37 datasheet.pdf
IC CTRLR MULTIPHASE VRM10 32-QFN datasheet.pdf
RES 56 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 2.05 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A datasheet.pdf
PIN,SLOTTED SPRING datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.024UF RADIAL datasheet.pdf