AVX Corporation MA302A561JAC
MA302A561JAC picture photo
Mfg. Part Number
MA302A561JAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 560PF 200V NP0 AXIAL
Datasheet Download
MA302A561JAC.pdf
Availability of MA302A561JAC
QUANTITY
MA302A561JAC Order Process
Ship out your order
Specifications of MA302A561JAC
Internal Part NumberEIS-MA302A561JAC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.240" L (3.30mm x 6.09mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA302A561JAC
Related LinksMA302A, MA302A561JAC Datasheet, AVX Corporation Distributor
MA302A561JAC Details Description
Related parts for MA302A561JAC
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 50mA Backlight 32-VQFN (5x5) datasheet.pdf
OSC XO 106.25MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
LED YELLOW 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2.2A 45 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 920 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
RJ11 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf