Panasonic Electronic Components MA3XD1100L
MA3XD1100L picture photo
Mfg. Part Number
MA3XD1100L
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 20V 1A MINI3
Datasheet Download
MA3XD1100L.pdf
Availability of MA3XD1100L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MA3XD1100L Order Process
Ship out your order
Specifications of MA3XD1100L
Internal Part NumberEIS-MA3XD1100L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)20V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If450mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr200µA @ 20V
Capacitance @ Vr, F180pF @ 0V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageMini3-G1
Operating Temperature - Junction125°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA3XD1100L
Related LinksMA3XD, MA3XD1100L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
MA3XD1100L Details Description
Related parts for MA3XD1100L
RES SMD 47K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 15A 1000V GBPC-W datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 2A DO214AC datasheet.pdf
OSC XO 515.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
IC USB PWR SW/CTRLR CHRG 16WQFN datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 50MA 700 MOHM datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf