AVX Corporation MA401A242GAA-BULK
MA401A242GAA-BULK picture photo
Mfg. Part Number
MA401A242GAA-BULK
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2400PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
MA401A242GAA-BULK.pdf
Availability of MA401A242GAA-BULK
QUANTITY
MA401A242GAA-BULK Order Process
Ship out your order
Specifications of MA401A242GAA-BULK
Internal Part NumberEIS-MA401A242GAA-BULK
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MA
PackagingBulk
Capacitance2400pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.140" Dia x 0.390" L (3.56mm x 9.91mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA401A242GAA-BULK
Related LinksMA401A24, MA401A242GAA-BULK Datasheet, AVX Corporation Distributor
MA401A242GAA-BULK Details Description
Related parts for MA401A242GAA-BULK
BOOSTER(PT4474) 20A 24VIN HZ SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC TRANSLATOR PECL 3.3/5V 8-SOIC datasheet.pdf
TAPE VHB CONFORMABLE 12"X5YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.83 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES 165K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.7A SYNC 20TQFN datasheet.pdf