AVX Corporation MA405C154JAA
MA405C154JAA picture photo
Mfg. Part Number
MA405C154JAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.15UF 50V X7R AXIAL
Datasheet Download
MA405C154JAA.pdf
Availability of MA405C154JAA
QUANTITY
MA405C154JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MA405C154JAA
Internal Part NumberEIS-MA405C154JAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.140" Dia x 0.390" L (3.56mm x 9.91mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA405C154JAA
Related LinksMA405C, MA405C154JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MA405C154JAA Details Description
Related parts for MA405C154JAA
TOOL HAND CRIMP 14-24AWG RATCHET datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 119BGA datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY 21.59"L X 17.59"W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FRONT MNT SOLDER datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CABLE USB A MALE - B MALE 3M datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 100MA 6 OHM TH datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TERM RING INS LARGE WIRE datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS CABLE PIN datasheet.pdf