AVX Corporation MA405C154JAA
MA405C154JAA picture photo
Mfg. Part Number
MA405C154JAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.15UF 50V X7R AXIAL
Datasheet Download
MA405C154JAA.pdf
Availability of MA405C154JAA
QUANTITY
MA405C154JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MA405C154JAA
Internal Part NumberEIS-MA405C154JAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.140" Dia x 0.390" L (3.56mm x 9.91mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA405C154JAA
Related LinksMA405C, MA405C154JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MA405C154JAA Details Description
Related parts for MA405C154JAA
CAP TACTILE ROUND RED datasheet.pdf
MODULE XFRMR VOIP DL LAN 24-SOIC datasheet.pdf
IC GATE AND 6CH 2-INP 20-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 8V 9A SC75-6 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS CBL MNT PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 0.056 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
FUSE USB RESETTABLE 1.35A HOLD datasheet.pdf