AVX Corporation MA501A303FAA
MA501A303FAA picture photo
Mfg. Part Number
MA501A303FAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.03UF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
MA501A303FAA.pdf
Availability of MA501A303FAA
QUANTITY
MA501A303FAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MA501A303FAA
Internal Part NumberEIS-MA501A303FAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MA
PackagingBulk
Capacitance0.03µF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.250" Dia x 0.500" L (6.35mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA501A303FAA
Related LinksMA501A, MA501A303FAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MA501A303FAA Details Description
Related parts for MA501A303FAA
CONNECTOR RECEPT 96POS PRESS datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 3% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 25.5VC DO41 datasheet.pdf
CONN ADAPTER USB A FMALE/FMALE datasheet.pdf
SGE1510-5-2900L-2000C-200FQD datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
Crystal 27.1200MHz 10ppm 9pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
BOX RECP 70 POS C/E datasheet.pdf