AVX Corporation MA505C474KAATR3
MA505C474KAATR3 picture photo
Mfg. Part Number
MA505C474KAATR3
Brief Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R AXIAL
Datasheet Download
MA505C474KAATR3.pdf
Availability of MA505C474KAATR3
QUANTITY
MA505C474KAATR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MA505C474KAATR3
Internal Part NumberEIS-MA505C474KAATR3
Standard Package950
SeriesCeralam® MA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.250" Dia x 0.500" L (6.35mm x 12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA505C474KAATR3
Related LinksMA505C4, MA505C474KAATR3 Datasheet, AVX Corporation Distributor
MA505C474KAATR3 Details Description
Related parts for MA505C474KAATR3
IC SUPERVISOR TRPL PROC 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 12 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 220PF 440VAC Y5T RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FET DVR 1CH SYNC BUCK 8SOP datasheet.pdf
CBL ASSY 5POS SCKT-PLUG 1.5M datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
APPLHDM 5SMPR090F K datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ SINE WAVE SMD datasheet.pdf