AVX Corporation MA601A104KAA
MA601A104KAA picture photo
Mfg. Part Number
MA601A104KAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
MA601A104KAA.pdf
Availability of MA601A104KAA
QUANTITY
MA601A104KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MA601A104KAA
Internal Part NumberEIS-MA601A104KAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MA
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.350" Dia x 0.690" L (8.89mm x 17.53mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA601A104KAA
Related LinksMA601A, MA601A104KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MA601A104KAA Details Description
Related parts for MA601A104KAA
MAT MICASTAT ESD GREY 24X48 datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE STRAIN RELIEF ORANG 25/PKG datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES SMD 2.43KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C VERT UNSHLD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf