ON Semiconductor MAC12HCNG
MAC12HCNG picture photo
Mfg. Part Number
MAC12HCNG
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC 800V 12A TO220AB
Datasheet Download
MAC12HCNG.pdf
Availability of MAC12HCNG
QUANTITY
MAC12HCNG Order Process
Ship out your order
Specifications of MAC12HCNG
Internal Part NumberEIS-MAC12HCNG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationTO-220 Case Outline Update 18/Sep/2014
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)12A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)100A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)60mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAC12HCNG
Related LinksMAC1, MAC12HCNG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MAC12HCNG Details Description
Related parts for MAC12HCNG
REGULATOR -13.9V 0.3A 3SIP HORZ datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
OSC XO 200.000MHZ SINE WAVE SMD datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
RES 430 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SAC-5P- 5 0-28X/M12FS OD datasheet.pdf
FUSE 250A 690V AM SIZE 2 datasheet.pdf