ON Semiconductor MAC16HCNG
MAC16HCNG picture photo
Mfg. Part Number
MAC16HCNG
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC 800V 16A TO220AB
Datasheet Download
MAC16HCNG.pdf
Availability of MAC16HCNG
QUANTITY
MAC16HCNG Order Process
Ship out your order
Specifications of MAC16HCNG
Internal Part NumberEIS-MAC16HCNG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationTO-220 Case Outline Update 18/Sep/2014
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)16A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)150A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAC16HCNG
Related LinksMAC1, MAC16HCNG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MAC16HCNG Details Description
Related parts for MAC16HCNG
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
IC NVSRAM 64KBIT 70NS 28EDIP datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 750MA 100 MOHM datasheet.pdf
ACCELEROMETER 3G XYZ ENH 14-LGA datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 5POS 5A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 75A D2PAK datasheet.pdf
RES 619 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE DVI(18+5) CON 16' 28AWG datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 2W datasheet.pdf
CAP CER 1PF 250V NP0 0505 datasheet.pdf