| Internal Part Number | EIS-MAC7131MVF40 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Design/Specification | Copper Wire Conversion 26/Feb/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 90 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Series | MAC7xxx | |
| Packaging | Tray | |
| Core Processor | ARM7® | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 40MHz | |
| Connectivity | CAN, EBI/EMI, I²C, SCI, SPI | |
| Peripherals | DMA, POR | |
| Number of I/O | 128 | |
| Program Memory Size | 544KB (544K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 32K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.35 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | A/D 32x8/10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |