Littelfuse MACD-14-10-15
MACD-14-10-15 picture photo
Mfg. Part Number
MACD-14-10-15
Manufacturer
Product Category
Magnetic, Reed Switches
Brief Description
SWITCH REED MAG AXL 10-15AT 200V
Datasheet Download
MACD-14-10-15.pdf
Availability of MACD-14-10-15
QUANTITY
MACD-14-10-15 Order Process
Ship out your order
Specifications of MACD-14-10-15
Internal Part NumberEIS-MACD-14-10-15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLittelfuse - Reed Switch 14 mm Sub-Miniature MACD-14 Series
Standard Package1,000
Category Switches
FamilyMagnetic, Reed Switches
SeriesMACD-14
PackagingBulk
TypeGlass Body
CircuitSPST-NO
Must Operate10 ~ 15AT
Must Release-
Switching Current (DC) (Max)500mA
Switching Voltage (DC) (Max)200V
Switching Power (Max)10W
MagnetNot Specified
Mounting TypeNon-Standard (Axial)
Termination StyleAxial (2 Leads)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MACD-14-10-15
Related LinksMACD-1, MACD-14-10-15 Datasheet, Littelfuse Distributor
MACD-14-10-15 Details Description
Related parts for MACD-14-10-15
CONN HEADR PH SIDE 10POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC DUAL12V 125MA 3W datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 12VOUT datasheet.pdf
IC AMP CURRENT SENSE 8MSOP datasheet.pdf
L37-5 SHEET 100X100X10MM datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.6M OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CABLE 16POS .100 JUMPER 10 INCH datasheet.pdf