Vishay/BCcomponents MAL202117471E3
MAL202117471E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL202117471E3
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 40V AXIAL
Datasheet Download
MAL202117471E3.pdf
Availability of MAL202117471E3
QUANTITY
MAL202117471E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL202117471E3
Internal Part NumberEIS-MAL202117471E3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package340
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesASM 021
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating40V
ESR (Equivalent Series Resistance)404 mOhm
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current590mA
Impedance175 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia x 1.181" L (10.00mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL202117471E3
Related LinksMAL2021, MAL202117471E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL202117471E3 Details Description
Related parts for MAL202117471E3
RES SMD 294K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG WATERPROOF 8POS MALE datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CAP CER 27UF 50V X7R SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
SINGLE LINE,MED.DEN.SERIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf