Vishay/BCcomponents MAL202118152E3
MAL202118152E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL202118152E3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 63V AXIAL
Datasheet Download
MAL202118152E3.pdf
Availability of MAL202118152E3
QUANTITY
MAL202118152E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL202118152E3
Internal Part NumberEIS-MAL202118152E3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package125
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesASM 021
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)122 mOhm
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.53A
Impedance45 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.709" Dia x 1.496" L (18.00mm x 38.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL202118152E3
Related LinksMAL2021, MAL202118152E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL202118152E3 Details Description
Related parts for MAL202118152E3
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS M10 5V MINI datasheet.pdf
IC BATT PROT 2-4CELL LI-ION SM8 datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 30POS PIN datasheet.pdf
MLH ALL METAL PRESS SENSE -ATF datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf