Cornell Dubilier Electronics AVEK477M10G24T-F
AVEK477M10G24T-F picture photo
Mfg. Part Number
AVEK477M10G24T-F
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
AVEK477M10G24T-F.pdf
Availability of AVEK477M10G24T-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AVEK477M10G24T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AVEK477M10G24T-F
Internal Part NumberEIS-AVEK477M10G24T-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAVEK Series Obs 29/Oct/2013
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAVEK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)900 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current324mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVEK477M10G24T-F
Related LinksAVEK477M, AVEK477M10G24T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AVEK477M10G24T-F Details Description
Related parts for AVEK477M10G24T-F
RES SMD 619 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 288MA 2.4 OHM SMD datasheet.pdf
MINIFIT HCS DR VERT V-2 20CKT datasheet.pdf
UPS SMART ONLINE RACKMOUNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
LED COB CXA1507 3500K WHITE SMD datasheet.pdf
M5 4 POS FEMALE STRT-BLNT 3MTR datasheet.pdf