Vicor Corporation V110B3V3H75BG
V110B3V3H75BG picture photo
Mfg. Part Number
V110B3V3H75BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V110B3V3H75BG.pdf
Availability of V110B3V3H75BG
QUANTITY
V110B3V3H75BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B3V3H75BG
Internal Part NumberEIS-V110B3V3H75BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.73A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B3V3H75BG
Related LinksV110B3, V110B3V3H75BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B3V3H75BG Details Description
Related parts for V110B3V3H75BG
JACK SCREW HEX 4-40 datasheet.pdf
CONN RECEPT 100POS W/O POST SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP CURRENT SENSE 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.78KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 166MHZ 119BGA datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
SCD 3.81/12/90F 3.2SN BK BX datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-DIP datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf