Vishay/BCcomponents MAL203859102E3
MAL203859102E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL203859102E3
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
MAL203859102E3.pdf
Availability of MAL203859102E3
QUANTITY
MAL203859102E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL203859102E3
Internal Part NumberEIS-MAL203859102E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series038 RSU
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3500 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.41A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL203859102E3
Related LinksMAL2038, MAL203859102E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL203859102E3 Details Description
Related parts for MAL203859102E3
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V TO220AB datasheet.pdf
IGBT 600V 55A 200W TO247AD datasheet.pdf
ATTENUATOR 31DB 5BIT PAR 24VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 309 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf